PIC16LF1829-I/SO Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16LF1829-I/SO
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Contact Now
PIC16LF1829-I/SO Specifications
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)